मदिरा सेवनले गाउँमा दजर्नभन्दा बढि मानिसको मृत्यु , गाँउ नै शोकमग्न

0
147

जनकपुरधाम । धनुषाको रमदेयास्थित महरा टोल अहिले शोकमग्न छ । मदिरा सेवनले गाउँमा दजर्नभन्दा बढि मानिसको मृत्यु भएपछि पूरै गाँउ नै शोकमग्न भएको हो ।

यस वर्ष मधेशको होली मंगलबार परेको थियो तर मंगलबार माछामासु खाने दिन नभएकाले मधेशमा बुधबार होली मनाइयो । सोहि दिन दैनिक झै घरेलु मदिरा खाने होटलमा मदिरा खाएका गाउँका दुई दर्जन मानिस अहिले जीवन मरणको दोसाधमा परेका छन् ।

दलित बस्ती रहेको धनुषाको क्षीरेश्वरनाथ नगरपालिका–१ र २ को महरा टोलमा घरेलु मदिरा सेवन गरेका कारण मृत्यु हुनेको संख्या १३ पुगेको छ । मृत्यु हुनेमा अधिकांश २५ देखि ३५ वर्षका रहेका छन् । गाउँमै खेतीपाती गरेर परिवारको जीवनयापन गरिरहेका ३५ वर्षका लक्का जवान रामनरायण महराको मृत्यु सँगै दुइ साना छोरा र असंख्य सपना बोकेकी श्रीमती संगीता देवीको सारा संसारनै लुटिएको छ । रामनारायणका पिता निरशन महरा भन्छन्, ‘होलीको दिन उनी मदिरा खाएर घर आए, सबै ठिकै थियो तर रातिमा टाउको दुख्यो भनेर कराउन थाल्यो, समयमै वगलमै रहेको जानकी मेडीकल कलेजको अस्पतालमा पुरर्यायौँ तर केही हुन सकेन, आफनो घरको एकलौता सन्तानलाई कालगतीले लग्यो ।’

जनकपुरधाम उपमाहानगरपालिका–२० देवपुरा टोलका राजु महरा होली मनाउनका लागि सोहि गाउँस्थित आफ्नो ससुराली पुगेका थिए । एक छोरा र एक छोरीका पितासमेत रहेका उनको पनि घरेलु मदिरा सेवनकै कारण मृत्यु भयो । अहिले उनकी श्रीमती बोल्न सक्ने अवस्थामा छैनन् । चार छोरी र एक छोराका पिता व्रम्हदेव यादवको मदिरा सेवनकै कारण मृत्यु भएपछि अहिले उनकी श्रीमती धनलुटिया देवीमाथि दुखको पहाडनै थपिएको छ । बुढो भइसकेका ससुरा र पाँच सन्तानको सम्पूर्ण जिम्मेदवारी अब उनीमाथि नै थ्रुपीएको छ । ‘खेतीपाती गरेर हाम्रो जीवन चलाउथ्यो, होलीका दिन मदिरा सेवन गरेर आए दिनभर ठिकै थियो तर रातीमा धेरै नै टाउको दुख्यो भनेर चिच्याउन थालेपछि उनलाई अस्पतालमा पुर्याउनै नपाइ मृत्यु भयो, अहिले हाम्रो साहारा खोसीएको छ,’ पिता श्रीनरायण यादवले रुँदै भने ।

भर्खरैका लक्का जवान २४ वर्षका इनरजीत महरालाई पनि घरेलु मदिराकै कारण कालगतीले लग्यो । यही वर्ष मात्र विवाह गरेर भित्रिएकी उनकी श्रीमती अन्जु महरा आफ्ना दुधमुखे छोरीलाई काखमा सुताएर चुपचाप वरण्डामा बसेकि छन, उनी केहि बोल्न सक्ने अवस्थामा पनि छैनन् । भारत गएर कमाई गरी वर्षै पिच्छे घरमा आई होली मनाउने शत्रुधन मण्डललाई यस वर्षको होली अन्तिम नै भयो । उनले जवान भइसकेका २ छोरा र २ छोरीको जिम्मा पनि आफ्नी श्रीमतीमाथि राखेर विदा भए । दिनभर मजदुरी गरेर तथा किसानी गरेर जिविको उपार्जन गर्ने टोल अहिले स्तवद्ध छ । यस्ता कथा वस्तु गाउँका हरेक घरमा आइपरेको छ । अहिले पनि गाउँकै ६ जना अस्पतालमा जिवन मृत्युको दोधारमा रहेका छन् । मृत्यु हुनेमा रामविलास मण्डल, शत्रुधन मण्डल, इन्द्रजित महरा, ब्रह्मदेव यादव, गुदर महरा, रामनारायण महरा र नीरश यादव छन् ।

धनुषाकै रूपैठ घर भइ रमदैयास्थित ससुरालीमा बस्दै आएका राजु महराको पनि मृत्यु भएको छ । शत्रुधन मण्डलको शुक्रबार साँझ जनकपुरको सिटी अस्पतालमा उपचारका क्रममा ज्यान गएको हो । दुई साताअघि रमदैयासँगै जोडिएको मुसहर बस्तीमा मदिरा सेवनबाटै भुनटुन सदा, दसै सदा र विजय महराको मृत्यु भएको थियो । सबैको शुरुमा टाउको र पेट दुख्ने, बान्ता आउने, आँखा डम्म हुने र अन्ततः शरीर चिसो भएर ज्यान गएको स्थानीयले बताएका छन् । मदिरा सेवनकै कारण भरत मण्डल, ईश्वर महरा, शम्भु महरा, उपेन्द्र महरा र सीताराम यादव सिकिस्त बिरामी छन्  । ईश्वरको सिटी अस्पतालमै उपचार भइरहेको छ । अन्यको पनि जिल्लाका स्वास्थ्य संस्थामा उपचार भइरहेको छ  । गाउँकै पसलमा प्राप्त घरेलु मदिरा सेवन गर्दा उनीहरूको मृत्यु भएको स्थानीयले बताएका छन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here