दशरथ रंगशालामा किन हुन सकेन कुवेतसँग विश्वकप छनोट खेल ?

0
58
Workers are seen renovating seating capacity parapet and turf of the Dasarath Rangasala stadium as part of preparation for upcoming FIFA World Cup 2022 qualifiers in Kathmandu, on Friday, November 01, 2019. Photo: Skanda Gautam/THT

२१ कात्तिक, काठमाडौं । अन्तर्रा्ष्ट्रिय फुटबल महासंघ फिफाले सार्वजनिक गरेको ‘ड्र’ अनुसार नेपालले १९ भदौमा घरेलु मैदानमा कुवेतसँग विश्वकप छनोट खेल्नुपर्ने थियो । त्यसपछि चाइनिज ताइपेई र जोर्डनसँग पनि खेल्ने सेड्यूल थियो ।

तर दशरथ रंगशाला निर्माणको क्रममा रहेको भन्दै नेपालले होमलाई अवे बनाइदिन फिफालाई आग्रह गर्‍यो । फिफाले पनि त्यसलाई स्वीकार गरेपछि नेपालले लगातार चारवटै खेल अवे खेल्यो ।

अब होम गेमको पालो आयो । पहिलो खेल ३ मंसिरमा कुवेतसँग खेल्ने तय छ । टिकट बुकिङ खुला गर्ने तयारी भइरहँदा घटनाक्रम यति छिटो विकसित भयो कि कुवेत नेपाल नआउने भयो । दशरथ रंगशाला पूर्ण रुपमा तयार नभएको भन्दै कुवेतले नेपालमा जान आनाकानी गर्‍यो। एसियाली फुटबल महासंघ (एएफसी) ले अनुगमन टोली पठायो ।

र, अनुगमन रिपोर्टका आधारमा एएफसीले भन्यो, नेपाल र कुवेतको खेल दशरथ रंगशालामा हुन सक्दैन । अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा)ले बिहीबार भुटानको चाङ्लीमिथाङ रंगशालामा खेल खेलाउने प्रस्ताव राखेको छ ।

‘अन्तर्रा्ष्ट्रिय मापदन्ड अनुसार रंगशाला तयार हुन नसकेकाले एएफसीको निर्देशन अनुसार उक्त खेल नेपालमा सञ्चालन हुन नसक्ने व्यहोरा सम्बन्धित सबैका लागि जानकारी गराउँछौं,’ एन्फाको विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

६ वर्षपछि दशरथ रंगशालामा फुटबल फर्किने कुराले नेपालका समर्थक उत्साहित थिए । तर, उनीहरुले अब कुवेत विरुद्धको म्याच प्रत्यक्ष हेर्न नपाउने भएका छन् ।

फुटबलमा घरेलु दर्शकहरुलाई १२ औं खेलाडीका रुपमा लिइन्छ । त्यसैले दशरथ रंगशालामा खेल हुनु फुटबल फ्यानहरुका लागि मात्र होइन, मैदानमा उत्रने खेलाडीहरुका लागि पनि महत्वपूर्ण थियो ।

तर नेपालकै असक्षमताका कारण त्यो अवसर गुमेको छ । रंगशाला समयमै निर्माण गर्न नसक्दा कुवेतले प्रश्न उठाउने मौका पायो । एन्फाका प्रवक्ता किरण राई भन्छन्, ‘पूरै रंगशाला निर्माण सम्पन्न नभएसम्म एएफसीले खेलाउन असहमति जनाएपछि दशरथ रंगशालामा खेल नहुने भएको हो ।’

रंगशालामा अहिले स्कोर बोर्ड, फ्रन्ट लाइट र मैदान तयार भएको छ । अहिले प्याराफिटमा कुर्सी हाल्ने काम चलिरहेको छ । तर भीआईपी प्याराफिटको छाना, चेन्जिङ रुम लगायतका अन्य संरचना बनेका छैनन् ।

नेपालकै प्रस्तावमा कुवेतले १९ भदौमा आफ्नै घरेलु मैदानमा खेल्यो र ७–० गोलको फराकिलो जित निकाल्यो । होम एण्ड अवेको आधारमा हुने प्रतियोगिता भएकाले कुवेतले अब नेपाल आउनुपर्ने थियो । तर काठमाडौंमा फ्लोर लाइटमा हुने खेलका लागि कुवेत इच्छुक देखिएन ।

लामो यात्रा र काठमाडौंको चिसो पनि उसका लागि टाउको दुःखाई बन्यो । त्यसैले उसले रंगशालाको विषय उठायो । स्रोतको दाबी छ, ‘एएफसीले पनि उनीहरुको पक्षमा निर्णय गरेको हो ।’

अब नेपालले तटस्थ भुमीमा खेल्नु पर्नेछ । त्यसको लागि एन्फाले भुटानको चाङ्लीमिथाङ रंगशालामा खेल खेलाउने प्रस्ताव राखेको छ । प्रवक्ता राई भन्छन्, ‘हामीले भुटानको रंगशालामा खेल खेलाउने प्रस्ताव राखेका छौं । यो मैदानमा खेल्यौं भने हामीलाई फाइदा हुनेछ ।’

विश्वकप छनोटको दोस्रो चरणको समूह ‘बी’ मा रहेको नेपालले चार खेलमध्ये तीन खेलमा हार र एक खेलमा जित निकालेको छ ।

तीन अंक बनाएको नेपालले कुुवेतपछि चाइनिज ताइपेई, अष्ट्रेलिया र जोर्डनसँग होम खेल खेल्नेछ ।

७२ सालको भुकम्पले नेपालको एक मात्र अन्तर्रा्ष्ट्रिय रंगशालाका रुपमा रहेको दशरथ रंगशाला क्षतिग्रस्त भएको थियो ।

साढे चार वर्ष बित्दा पनि यसको पुनर्निर्माण नसकिएर महत्वपूर्ण खेल आयोजना गर्न नसकिर्ने दुर्भाग्य सिर्जना भएको छ । रंगशालाको पुननिर्माण समयमा नहुनुको सिधा अपजस नेपाली खेलकुदको सबैभन्दा जिम्मेवार निकाय राष्ट्रिय खेलकुद परिषदलाई दिन सकिन्छ । उसले दुई वर्षसम्म त रंगशाला पुनर्निमाण सुरु गर्नै सकेन । सुरु गरेपछि पनि तदारुकतापूर्वक काम हुन सकेन ।

साथै नेपाली फुटबलको सर्वोच्च निकाय एन्फा पनि पानीमाथि ओभानो बन्न सक्दैन । नेपालको महत्वपूर्ण म्याचलाई लक्ष्यित गर्दै रंगशाला समयमा तयार गर्न उसले राखेपलाई घच्घच्याउन सकेन । अहिले भुटानको मैदान नेपाललाई अनुकुल हुने भन्दै एन्फा रमाइरहेको छ ।

रंगशाला पुनर्निर्माणमा थप ढिलाई भयो भने आगामी १३ औं साग पनि प्रभावित हुन सक्ने चिन्ता खेलप्रेमीहरुमा छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here